Вузли у промисловому альпінізмі

08.06.2015

У промисловому альпінізмі, та й напевно у багатьох інших сферах промисловості, важливу роль відіграють спорядження та інструмент. Оскільки від спорядження для промислового альпінізму та висотних робіт залежить життя та безпека верхолаза, потрібно суворо дотримуватися вимог та правил техніки безпеки та завжди слідкувати, щоб спорядження було справним та надійним.
Проведення робіт методом промислового альпінізму вимагає достатньої кваліфікації та знань від працівника. Серед знань і навиків, особливе місце займають вузли, що використовуються при виконанні висотних робіт.


У промисловому альпінізмі зокрема використовують технологію (техніку) однієї мотузки (single rope technique, SRT).
У техніці одинарної мотузки мають застосування тільки ті вузли, які відповідають таким вимогам:
- мають велику міцність на розрив;
- є стійкими, тобто не можуть під навантаженням самовільно розв`язуватися або переміщуватися уздовж мотузки;
- максимально відповідають цілям, в яких використовуються;
- легко і швидко розв`язуються, незалежно від діаметра і стану мотузки - тверда, м`яка, брудна, мокра і т.п. ;
- безпомилкове їх зав`язування засвоюється легко і недвозначно.

Деякі види вузлів та їх застосування


1. Вузли для прив`язування мотузок до пристроїв, що відкриваються , відкритим опорам та іншим кріпленням. (карабіни, скельні виступи та ін.)
1.1 Вузол Вісімка.

Це найчастіше вживаний вузол для прив`язування мотузки діаметром 10-11 мм до кріплення. Міцність на розрив досягає 55%. Перед тим, як затягнути вузол, мотки вузла повинні бути укладені паралельно один одному без перехрещень. Неправильне їх взаєморозташування зменшує витривалість вузла.
Переваги
• Не потребує контрольних вузлів.
Недоліки
• Після навантаження важко розв`язується;
• Складно зав`язати правильно , без перехрещень
Потрібно слідкувати, щоб вільний кінець був достатньо довгим.


1.2 Вузол Дев’ятка
Застосування: Вузол 9 (Дев’ятка) нагадує вузол 8 (Вісімку). У сходженнях та альпінізмі, він використовується в якості кінцевого вузла. Він створює сильну петлю, його досить легко розв`язати, і може бути використаний для приєднання спускової мотузки на кріплення.
Переваги: вузол уникає різких вигинів, отже, канат зберігає приблизно 70% своєї міцності. Це особливо підходить для використання в невеликих, гнучких тросах , дещо складніше його зв`язати товстішими або більш жорсткими мотузками. Варто застосовувати для шнурків діаметром 9 мм, з якими легше працювати.


1.3. Булінь (Bowline Knot)
Застосування: Булінь робить безпечну петлю в кінці мотузки. Він має безліч застосувань, наприклад, для швартування до кільця, палі, кріплення до опори. Під навантаженням, не ковзає і не застрягає. При відсутності навантаження може бути легко розв’язаним. Його основним недоліком є те, що він не може бути зв`язаний, або розв`язаний, коли є навантаження на кінці що використовується.
При зав’язуванні буліна на вільному кінці мотузки потрібно зробити контрольний вузол.

 

1.4 Вузол метелик ( Butterfly loop ).
Використовується для прив`язування мотузки до основних і проміжних кріплень, можна застосувати для тимчасової ізоляції перебитого шматка мотузки. Взагалі,в випадках, коли надійна петля потрібна на мотузці. Міцність вузла до 51 %.
Переваги
• Після зав’язування формує стабільну, надійну петлю, що не ковзає і не затягується ;
• Дозволяє навантаження в будь-якому сторону мотузки, вверх, вниз, та на петлю ;
• Після навантаження легко розв`язується ;
• Відносно легко встановити розмір петлі;
• Легко перевірити чи вірно зав’язаний;
• Легко зав’язується в рукавицях ;
• Низьке зниження міцності мотузки.
Мінуси
• Важко зав`язувати однією рукою;
• Необхідні навики для зав`язування;
• Неправильне зав’язування може утворити вузол, що подібний, проте є гіршим за властивостями.

2. Вузли для з’єднання мотузок
2.1 Зустрічна вісімка

Використовується для зв’язування мотузок тільки однакової товщини та для виготовлення петель. Міцність 47%. Для критичних навантажень, наприклад, коли на ньому висить людина, він не повинен бути використаний з мотузками, які сильно відрізняються за розміром, для безпеки вільні кінці повинні бути довшими. Нарешті, для кращої безпеки, кожен кінець повинен бути прив`язаний подвійним стопорним вузлом навколо іншої мотузки, як показано тут.

2. 2 Подвійний рибальський вузол або грепвайн (Double Fisherman`s, or Grapevine) - використовується для зв`язування мотузок як однакової, так і різної товщини і створення петель. Має найбільшу міцність з усіх вузлів які використовуються в подібних випадках – до 56 %.

2.3 Вузол Цеппелін (Zeppelin bend)
Це надійний вузол, який може бути розв`язаний навіть після того, як був сильно навантажений, але, тим не менш, не під час під навантаженням. Це відмінна альтернатива більш широко використовуваному подвійному рибальському, оскільки він усуває ризик заклинювання.

3. Вузли спеціального призначення – вузли для схоплення
3.1 «Прусік» або класичний
, вузол прусік був розроблений у 1931 році , доктором Карлом Прусіком.
Його основним задумом використання була можливість лізти в гору по мотузці, дві петлі «прусік» почерзі пересувалися по мотузці, одна, довша використовувалася як упора для ноги альпініста, і підйому в гору, інша , коротша, кріпилася до страхувальної системи.


3.2 Схоплюючий на карабіні – Бахмана
Існує ціле сімейство вузлів «ковзати та схоплювати» . Ці два вузли є одними з прикладів, вузлів призначених для навантаження тільки в одному напрямку.
Загалом а альпінізмі, промисловому альпінізмі , арбористиці (до видів робіт у промисловому альпінізмі відноситься також арбористика (латинською arbor – дерево) , догляд за деревами та утримання їх у належному стані ) та інших сферах де застосовується мотузка існують дуже багато видів вузлів та сфер їх застосування. Належні знання та вміння застосування вузлів відносяться до основних правил у промислового альпінізму.


Пам’ятайте, що безпека в промисловому альпінізму стоїть на першому місці, і поспіху, халатності та неуважності не має місця у цій сфері.

 

Корисно знати

Утеплення фасаду багатоквартирного будинку. детальніше
Нанесення мотивів на фасади детальніше
Вузли у промисловому альпінізмі детальніше
Використання пнів та колод у ландшафтному дизайні детальніше
Корозія металів і методи захисту детальніше
Кронування та обрізання дерев детальніше
Догляд та захист дерев детальніше
Промисловий альпінізм детальніше
Профілактика виробничого травматизму у сфері промислового альпінізму детальніше